Międzynarodowy Letni Obóz WKB, Los Alcazar Hiszpania 21-23.07.2017

Shihan Paweł Juszczyk oraz sensei Agnieszka Winek wzięli udział w trzydniowym szkoleniu WKB. Obóz zorganizował dyrektor Word Kyokushin Budokai hanshi Pedro Roiz, a wzięło w nim udział 200 uczestników z kilku krajów.

Szkolenie miało na celu zainspirować uczestników do rozwijania swoich umiejętności w różnych aspektach sztuk walki, dlatego też treningi prowadziło kilku instruktorów, a ponadto odbyły się dwa wykłady. Pierwszy z nich poprowadził doktor William Laich, entuzjasta i znawca sztuk walki, były nauczyciel hanshi Roiz’a obecnie mieszkający w USA. Wykład dotyczył przewodzenia energii podczas zadawania ciosu.

Drugi wykład poprowadził shihan Todd Reeves, instruktor z Japonii, dyrektor organizacji Shin Atemi oraz tłumacz języka japońskiego, który odpowiedział na wiele pytań dotyczących genealogii oraz wieloznaczności słów „karate” oraz „kyokushin” jak również ich japońskiego zapisu kanji. Według shihan Reneves-a tłumaczenie słowa karate jako „puste ręce” jest jedynie dosłowne i bardzo proste, a lepszym jest „nieograniczona przestrzeń” rozumiana jako ciągła, nieskończona droga rozwoju i wiedzy.

Treningi poprowadzili hanshi Pedro Roiz 8 dan, shihan Daniel Shanchez 5 dan, shihan Cayetano Mateo 6 dan, shihan Julian Antonio Carbonero 6 dan, shihan Todd Reeves 5 dan. Również dwa treningi poprowadzili shihan Paweł Juszczyk i sensei Agnieszka Winek, za które zostali nagrodzeni brawami oraz wieloma słowami uznania.

Obóz zakończył się egzaminem na stopnie oraz treningiem walk, których najwytrwalsi stoczyli 50. Zgrupowanie było ciężkim wyzwaniem, bo w Los Alcazar temperatura nawet wczesnym rankiem i póxnym wieczorem przekraczała 30C, trening poranny zaczynał się o 6:30, a wieczorny trwał od 22:00 do 24:00.

Dla shihan Pawła i sensei Agnieszki było to pierwsze szkolenie i tak bliskie spotkanie z przedstawicielami światowego WKB. Bardzo ciepłe przyjęcie, niezwykle miła atmosfera, otwartość optymistycznie rokują dalszej współpracy z ta organizacją.